چهارشنبه 7 تير 1396 من پسر شاه نیستم
نويسنده: اصغر فکور
ناشر: موزه عبرت ایران
قطع: رقعی
تعداد صفحات: 112
نوبت و سال انتشار: چاپ اول - بهار 1396
قيمت: 8000 تومان
شابك: 978-600-04-6897-2
چكيده:
«من پسر شاه نیستم» از زاویه دید اول شخص، به روایت «تقی رفیع‌زاده» نوشته شده است. داستان از لحظات پرهیاهو و تب‌دار بحبوحه انقلاب، از لحظاتی پیش از ورود حضرت امام (ره) به کشور، از درگیریهای خیابانی و آتش زدن لاستیک‌ها و مقابله با نظامیان در خیابان‌ها آغاز می‌شود. تقی که همراه مادر بیمارش در خانه‌ای استیجاری متعلق به سرهنگی بازنشسته زندگی می‌کند، به خاطر شکنجه‌هایی که شده، قادر به تحرک فعال نیست. سپس داستان ضمن فلاش بک (بازگشت به گذشته)، به شرح زندگی سخت و رنج‌آور تقی ادامه پیدا می‌کند. پدر دچار سرطان معده است و مادر به کار کلفتی و نظافت خانه‌های دیگران مشغول است و زندگی به سختی در جریان است و این درحالیست که دایی غفور که سرهنگ است، تمام ارثیه را بالا کشیده و از خواهرش هم به عنوان خدمتکار استفاده می‌کند. بعد از فوت پدر، زندگی تقی سخت‌تر می‌شود. مادر و خواهرهایش مستاجر منزل سرهنگ بازنشسته می‌شوند و تقی در خانة دختر دایی غفورش (که شوهرش افسر است)، هم درس می‌خواند و هم زندگی می‌کند. تحصیلاتش به جایی نمی‌رسد و او که از همان ابتدای زندگی معنای فقر و بی‌عدالتی را چشیده، با برخی دوستانش به فعالیتهای انقلابی می‌پرداز
موضوع: زندگینامه داستانی بر اساس خاطرات «تقی رفیع زاده»
توضيحات:

کل داستان، در یک «روایت» و یک «خُرده روایت» به پیش می‌رود و هر دو از زبان و منظر شخصیت اصلی، یعنی «تقی رفیع‌زاده» نقل می‌شود. روایت اصلی داستان، دربرگیرنده کل زندگیست، اما خرده روایتی که در دل روایت اصلی آمده، در حقیقت، خاطرات راوی از لحظه های دردناک زندگی، آوارگی، دربدری و شکنجه است.
علاوه بر توصیف‌های خوب نویسنده دربارة حس و حال راوی در هنگام شکنجه، شرح زندگی سراسر درد راوی و به عبارتی، توصیف وضعیت بد زندگی بخش عمده‌ای از مردم، اختلاف طبقاتی موجود در جامعه پیش از انقلاب، بررسی موشکافانة نویسنده در علت‌یابی اجتماعی و معیشتی گرایش و عزم راوی انقلابی برای فعالیت علیه رژیم و در یک کلام، بیان خاستگاه اجتماعی انقلاب، از نکات برجسته این کتاب است.
نویسنده ضمن مستندنگاری و استفاده خوب از نقاط برجستة زندگی و خاطرات آقای تقی رفیع‌زاده، در روایت شکنجه‌ها در زندان مخوف کمیته مشترک به خوبی عمل کرده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر