1391/5/5 پنجشنبه
فیلم سینمایی سرباز اسلام


سرباز اسلام

1359 

 

محصول            : حسام فیلم

کارگردان           : امان منطقی 

تهیه کننده         : فیروز (ستار هریسی داداش زاده)

فیلمنامه            : امان منطقی

فیلمبردار           : نصرت الله کنی

هنرپیشگان       : فیروز، سعید سید زاده، کیومرث ملک مطیعی، گیتی فروهر، محمد بنائی، فرامرز سیاوش، علی ترابی، شیرین گلکار و حسین خانی بیک.

35   میلیمتری، سیاه و سفید

*  یک مبارز مسلمان به همراه خواهرش در اثر درگیری شبانه با عوامل ساوا ک پایش به خانه‌ای کشیده می‌شود. خانه از قضا متعلق به دوست پسر یک مقام عالیرتبه ساواک است. نگاه خواهر مبارز و پسر شخصیت معروف ساواک به یکدیگر تلاقی می‌کند و دلدادگی آغاز می‌شود. فیلم روی مسیر برخوردهای دو شخصیت اصلی فیلم و دو خانواده و دو فرهنگ در حول و حوش روزهای قبل از انقلاب و اماکن مختلف متبرکه و غیره به پیش می‌رود.

** سرباز اسلام دومین تولید فیروز (ستار هریسی داداش‌زاده) بازیگر و تهیه کننده‌ی بعد از انقلاب است. فیروز در خصوص نحوه‌ی تهیه‌ی دومین فیلمش  به یاد می‌آورد:

... با وجود همه‌ی حسن نیت، علاقه و اشتیاقی که برای خدمت داشتم، بعد از شکست نمایش سرباز اسلام به نظرم رسید که شناخت لازمه را برای ادامه‌ی کار ندارم و یا لااقل متوجه آنچه که مسئولان انتظار دارند، نیستم. در هر دو حال، تصمیم گرفتم که دیگر فیلمی نسازم...

     *  منتقدان و صاحبنظران در جریان نمایش کوتاه و ناموفق سرباز اسلام، انگیزه‌ای جهت توجه بدان پیدا نمی‌کنند و چیزی درباره‌اش نمی‌نویسند.فیروز (ستار هریس‌ داداش‌زاده ) و شیرین  (گوهر) گلکار در نمایی از فیلم. «سرباز اسلام» بر خلاف پیش‌بینی و انتظار سازندگانش، نتوانست موفقیت تجاری «فریاد مجاهد» را تجدید کند و با عکس‌العمل سرد تماشاگران مواجه شد.

«فیروز» برای ساخت «سرباز اسلام» چون بار نخست (فریاد مجاهد)، تلاش کرد تا از راهنمایی و نفوذ علما و روحانیون ، جهت برخورداری از تسهیلات سود بَرد.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر