1391/5/5 پنجشنبه
فیلم سینمایی کرکسها میمیرند


کرکسها میمیرند
1361

محصول                  : فرهنگ فیلم

کارگردان                 : جمشید حیدری 

تهیه کننده               : هادی مشکوه

فیلمنامه                  : منصور تهرانی

فیلمبردار                 : شکرالله رفیعی و سید محمد قاضی 

موسیقی متن         : منصور تهرانی

هنرپیشگان             : داود رشیدی، مصطفی طاری، اسماعیل محرابی، عزت الله رمضانی فر، مسعود طلائی پور، منصور تهرانی، عباس پیش بر، قوامی، مهران، نصرالله برادران و عباس پیش بر.

35 میلیمتری، سیاه و سفید

*  «عباسقلی خان» دربان یک هتل بزرگ است که مسافرانش غالباً خارجی‌ها هستند و او رابطه‌ی چاپلوسانه‌ای با آنها برقرار کرده است.

«عزیز» پسر عباسقلی خان که به تازگی از زندان آزاد شده، با دوستش امیر همراه با دیگر مبارزان سیاسی، فعالیت می‌کند و پدر دائماً با او درگیری دارد. اما «عزیز» بی توجه به او پیگیر مبارزه است. با به ثمر رسیدن مبارزات مردم، هتل خالی از سکنه می‌شود و این زوال عباسقلی خان است.

**  جمشید حیدری که از 1352 با کارگردانی فیلم کوتاه و مستند مرگ قو کارش را آغاز کرد، از اولین کسانی است که بعد از پیروزی انقلاب دست به فیلم‌سازی می‌زند. او در این خصوص به یاد می‌آورد:

... از نخستین فیلم هایی که بعد از پیروزی انقلاب کلید خورد فیلم  کرکس ها می‌میرند  بود، اما فیلم به سبب بروز مشکلاتی پیش بینی نشده، اتمامش طول کشید. من تهیه کننده ی اصلی فیلم بودم و بایستی مشکلات را مرتفع می‌کردم... به هر حال بعد از این که به هنگام فیلمبرداری در کویر قم پایم شکست، هادی مشکوه به یاریمان آمد و برخی از تعهدات فیلم را تقبل کرده و پرداخت و نهایتا در پایان کار، من همه‌ی حقوق فیلم را به ایشان واگذار کردم و وی رسماً به عنوان تهیه کننده در عناوین فیلم معرفی شد.
       *  قصه‌ی فیلم کرکس‌ها می‌میرند نیز کم و بیش مشخصه های غالب تولیدات اولیه‌ی پس از پیروزی انقلاب را دارد: بیان فساد رژیم گذشته، مبارزه و شعار...

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر