1391/9/12 يكشنبه
فیلم سینمایی قیام


قیام

1359


محصول            : سازمان سینمایی شهر فرنگ

کارگردان           : رضا صفایی 

تهیه کننده         : رضا صفایی

فیلمنامه            : حبیب الله کسمائی

فیلمبردار           : رضا انجم روز

هنرپیشگان       : شهروز رامتین، نگین، شاهین  و خشایار.

35 میلیمتری، سیاه و سفید

*  «تیمور» یکی از فئودال‌های بزرگ است که از جانب یکی از روسای با نفوذ ساواک حمایت می‌شود. تیمور با تشکیل گروهی چماقدار، بر دهکده‌های تحت نفوذش احاطه دارد و با بهره جستن از دسترنج آنها زندگی مرفهی جهت خود  به وجود آورده است. تیمور با پرداخت وام ناچیزی به باغداران، محصولات آنها را پیش‌خرید کرده و با فروش چند برابر آنها به سرمایه‌ی خود می‌افزاید.

«سید مصطفی» فرزند یکی از باغداران، به این رویه اعتراض کرده و با توطئه‌ی ایادی تیمور به قتل می‌رسد و در همین ضمن «سید مرتضی» (برادر سید مصطفی) که در پایتخت با زندانیان سیاسی دیگر آزاد شده، وارد دهکده می‌شود و مخالفت خود را به کمک اهالی با تیمور به مرحله عمل درآورده و همزمان با انقلاب، دستگاه تیمور را برچیده و او و ایادیش را تحویل قانون می‌دهد.

**  رضا صفایی کارگردان پرکار فیلم های غالبا ارزان و سطحی پیش از انقلاب، اولین و تنها فیلم سینمایی خود را بعد از انقلاب تحت عنوان قیام عرضه می‌کند که داستان پر شاخ و برگی از ظلم ارباب و مظلومیت رعیت تا شکنجه و ساواک، زندانی سیاسی و مبارزه و قیام مردمی توأم با لعاب شعارهای بی‌شمار است!

قیام چون کارهای قبلی صفایی، ساختی ساده اما محتوای آن فرصت طلبانه، شبه انقلابی و سهل‌انگارانه و خالی از عمق و ظرافت است، که تفاوتش با کارهای گذشته‌ی صفایی، جابجایی انگیزه‌ها است و در حقیقت تفاوت چندانی با کارهای گذشته‌اش ندارد.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر