1391/8/29 دوشنبه
فیلم سینمایی برای آزادی

برای آزادی
 
محصول         : اداره کل تولید فیلم و عکس (وزارت ارشاد اسلامی)
کارگردان        : حسین ترابی 
فیلمبرداران    : کریم دوامی، فریدون ری پور و علی صادقی.
35 میلیمتری، رنگی (ایستمن کالر)
مبارزات مردم ایران از آتش سوزی سینما رکس آبادان تا پیروزی انقلاب اسلامی.
** برای آزادی اگرچه از آن به عنوان اولین محصول مرکز سینمائی و سمعی و بصری کشور بعد از انقلاب یاد می‌شود، اما در واقع حاصل حرکت مستقل و خودجوش حسین ترابی، کارگردان مرکز امور سینمائی است (همکاران دیگر بعدا به او پیوستند). ترابی در این خصوص می‌گوید:
... تظاهرات مردمی تازه شروع شده بود، به این فکر افتادم که از سیر حرکت انقلاب، فیلمی مستند بسازم، لذا به مدیر کل وقت تولید فیلم مراجعه کردم، وی با این کار مخالفت کرد و اظهار داشت که در شرایط نامساعد فعلی و اعتصاب ها، این کار مصلحت نیست. گفتم چنانچه دستور اقدام ندهید، برای انجام این کار درب انبار را می شکنم و وسایل لازم را به دست می آورم...
مدیرکل هیچ چاره‌ای نداشـت، لذا با این شرط که شخصا همه مسئولیت‌ها را به عهده بگیرم، اجازه داد که وسایل مورد نیاز در اختیارم گذارده شود. ابتدا به جز فریدون ری‌پور (فیلمبردار) و چهار کشتی (راننده تولید) هیچ یک از همکاران حاضر به همکاری نشدند، و از طرف دیگر چون نگاتیو موجود نبود، با خرید هشتاد حلقه نگاتیو رنگی از پول خودم در بازار آزاد، کار را شروع کردم و بالاخره وقتی کار جدی شد، دوستان دیگر نیز به تدریج به ما پیوستند...

 
آغاز مستند را حادثه انفجار سینما رکس آبادان قرار دادم، سعی مان این بود که همه حوادث اصلی را ضبط کنیم، در مواردی هم، تنها تصاویر موجود رویدادی خاص، مثل رفتن شاه را فقط ما در اختیار داشتیم.
به هر صورت کلیه حوادث مهم و اجتماعات گوناگون به تصویر کشیده شد و فیلم مجموعاً کار خوبی شد و تقریبا همه گروه‌ها، از مسئولین، منتقدین و تماشاگران عادی از آن با تحسین یاد کردند.
فیلم به دعوت وزیر فرهنگ و آموزش عالی برای هیئت دولت نمایش داده شد و وزارت امور خارجه کپی‌هایی از فیلم را برای نمایندگی‌های خود در اقصی نقاط دنیا فرستاد، که به اظهار خودشان، نتایجی مثبت در انعکاس واقعیت انقلاب ایران داشت.
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر