1391/8/29 دوشنبه
فیلم سینمایی سقوط 57

سقوط 57
  
محصول         : آریانا فیلم
کارگردان        : باربد طاهری 
تهیه کننده      : باربد طاهری
فیلمبردار        : محمود اسکوئی و باربد طاهری
35 میلیمتری، سیاه و (ایستمن کالر) (مستند)
* حرکت انقلاب اسلامی ایران از سیزدهم شهریور (عید فطر) 1357 تا پیروزی انقلاب در بیست و دوم بهمن ماه و سرانجام لاله کاری قبور شهدا در بهشت زهرا پس از انقلاب اسلامی.
** سقوط 57، آخرین مستند بلندی است که در 1358 به نمایش در می آید، فیلم را باربد طاهری ساخته است. طاهری با تهیه‌ی خداحافظ رفیق کارش را در سینما آغاز کرد.
اگرچه مستند سقوط 57 که طی هفت ماه فعالیت همه جانبه ساخته شد، از کاملترین تولیدات سینمایی در انعکاس وقایع انقلاب است، اما بزرگترین ایرادش این است که ساختار فیلم عاری از دیدگاهی فکر شده است. این مجموعه‌ی ارزشمند صرفا توالی و زنجیره‌ای از رویدادهایی است که در جریان شکل گیری مبارزات در جهت پیروزی انقلاب که توسط چندین نفر در کادرهای متنوع 16 و 35 و حتی در دقایقی هم در کادر سوپر هشت، فیلمبرداری شده است.
فیلم از راهپیمایی عید فطر 1357 آغاز می‌شود و بعد از آن جمعه‌ی خونین 17 شهریور و همه‌ی راهپیمایی‌ها، تظاهرات، درگیری ها و مناظره‌ها را در بر می گیرد و در لحظاتی نیز فیلم با رجوع به تصاویر و یا نماهایی از رویدادهای 25 تا 28 مرداد 1332 و قیام 15 خرداد 1342، تحلیلی سطحی از ریشه و عوامل قیام مردم در 1357 به دست می‌دهد. روی هم رفته فیلم یک اثر گزارشی کامل است که متأسفانه از متن و گفتار خوبی نیز برخوردار نیست. بسیاری از صحنه‌های مشابه سقوط 57 تا زمان نمایش دیرهنگام فیلم از شانزدهم آبان 1358، از تلویزیون و یا در فیلم های دیگر به نمایش در می‌آید.نمونه آخرین پروانه نمایش صادره شده برای فیلم سقوط 57. شرح ملاحظات در پروانه نمایش فیلم، بازگوی فعل و انفعالات مؤثر در سیر رویدادهای سینمایی کشور طی یک سال از آغاز نمایش فیلم یاد شده است .
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر