1391/8/16 سه‌شنبه
فیلم سینمایی جنگ اطهر

  جنگ اطهر


محصول         : آیت فیلم

کارگردان        : محمدعلی نجفی

تهیه کننده      : مهندس مصطفی هاشمی خلیل گنجور

فیلمنامه         : محمود استاد محمد

فیلمبردار        : اصغر رفیعی جم

هنرپیشگان    : فرامرز قریبیان، مجید مظفری، فریبا سجادی و علیرضا عالی پیام.

35 میلیمتری، سیاه و سفید

*  «اطهر»، معلمی است که با شاگردان خود به امور فوق برنامه می‌پردازد و از این طریق در مسیر زندگی دانش‌آموزی به نام «فتاح» قرار می‌گیرد. اطهر سعی می‌کند فتاح را که در ظاهر به بن بست رسیده، به مسائل اجتماعی آگاه سازد و اگرچه در این طریق موفق می شود اما جان خود را نیز از دست می دهد.

** جُنگ اطهر، تولید دیگری از قبل از انقلاب است که حاصل کارِ سازمانی متشکل از جوانان پیرو دکتر شریعتی است که با تأسیس «آیت فیلم» در 1356، با هدف ساخت‌فیلم هایی متفاوت و خارج از چارچوب سینمای تجاری، جهت انتقال پیام‌های اسلامی، کارشان را آغاز کردند و جنگ اطهر در اواسط 1356 آغاز و در تابستان 1357 آماده نمایش شد. در این زمان نجفی به لحاظ فعالیت‌های سیاسی مشکل داشت، لذا نام کارگردان در عناوین فیلم علی رائد ذکر شده بود، و وقتی نمایش فیلم به 1358 می‌کشد. نام نجفی در جای خود قرار می گیرد.

        نجفی، پیش از نمایش فیلم در گفتگویی درباره ی نخستین تجربه فیلمسازی‌اش گفته بود:

در این فیلم می‌خواستم معلم را به آن صورتی که در یک جامعه شهری وجود دارد نشان بدهم و رابطه‌ای را که او با شاگردان خود دارد- نه آن رابطه ی قراردادی- مطرح کنیم و می‌بینیم که شاگرد، خصوصی‌ترین حرف‌های خود را برای او می‌گوید و معلم با حوصله به او گوش می‌دهد.

این رابطه عاطفی چنان گسترده است که در صحنه‌ای می‌بینیم شاگرد، پرخاشگرانه با معلمش روبرو می‌شود و بعد عکس العمل معلم را نشان می‌دهیم... و باید بگویم که اگر فیلم را بعد از انقلاب، یعنی در همین شرایط می‌ساختیم به کلی چیز دیگری می‌شد متفاوت با آنچه که حال هست... از نظر مواجه شدن با مسائلی که می‌توانستیم به طور خیلی عریان آنها را مطرح کنیم و احتیاجی به تمثیل و حواشی آن نداشتیم و به دلیل کیفیت و نوع خاص سناریوی آن، تکنیک آن چنانی به کار نبرده‌ایم، به دلیل این که ظرفیتی بیش از این نمی‌خواسته است...

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر