1392/12/14 چهارشنبه
چگونه شاه مانع سقوط ملك حسين شد؟


بعد از كودتا در عراق، تلاش همه جانبه‌اي صورت گرفت تا در اردن هم عليه ملك حسين كودتايي صورت بگيرد اما كمك‌هاي رژيم شاه به ملك حسين، مانع از تحقق چنين امري گرديد.جنگنده‌هاي پيشرفته فانتوم ايران براي پشتيباني از حكومت ملك حسين رهسپار اردن شدند. شاه در ديدار خود از اردن در دي ماه 1353 تأكيد نمود كه ايران از هيچ كمكي به اردن دريغ نخواهد كرد.

حمايت از رژيم ملك حسين در اردن
اردشير زاهدي (آخرين سفير شاه در آمريكا) نيز در خاطرات خود نقل مي‌كند:
"نه تنها ما سعي كرديم كه از آمريكايي‌ها براي اردن اسلحه و هواپيما بگيريم، بلكه كوشش كرديم تا آمريكايي‌ها را هم راضي كنيم تا قبل از آن كه آنها وسايل لازم را در اختيار اردن قرار بدهند، ما از هواپيماهاي خودمان چند فروند را در اختيار اردن بگذاريم و به جاي آنها از آمريكا بخريم. از لحاظ مالي هم چون آن وقت وضع مالي كشور اردن بسيار خراب و پيچيده بود و به علت در هم ريختگي روابط كشورهاي عربي، هيچ منبع كمك كننده‌اي وجود نداشت تا كشور اردن سر پا بماند، لذا ما كمك‌هاي مالي لازم را به آنها مي‌داديم. ... در جريان سقوط ايران (در سال 1357) و درست در بحبوحه بحران ايران، ملك حسين مرتباً در واشنگتن مرا مي‌خواست و ما با هم ملاقات مي‌كرديم. در همان روزها چندين نامه به من نوشت و مي‌خواست كه براي اردن از آمريكا كمك‌هايي را درخواست كنم يا اين كه ما خودمان كمك‌هايي را در اختيار اردن بگذاريم و سپس از طريق آمريكا باز پس بگيريم، كه متأسفانه اين نامه‌ها به دست جمهوري اسلامي افتاده است."
مواردي كه در فوق به‌طور مختصر به آنها اشاره شد، به‌خوبي مشخص مي‌كند كه حكومت شاه چگونه باعث جلوگيري از سقوط يكي ديگر از رژيم‌هاي هم‌پيمان با آمريكا و اسرائيل در منطقه خاورميانه گرديد.

حمايت از پاكستان در نبرد با هند
حكومت شاه در خلال بحران‌هاي 1965 و 1971،( 1344 و 1350 ) از پاكستان (كه عضو پيمان سنتو بود) در برابر هند به‌صورت صريح و آشكار حمايت نمود. ايران اقدام هند بر ضد پاكستان را در سال 1965، تجاوز ناميد و براي نخستين بار تعدادي از هواپيما‌هاي نظامي خود را در اختيار ارتش پاكستان گذارد. در جنگ 1971 نيز ايران به حمايت از اسلام آباد، هواپيماهاي مسافربري پاكستان را در خاك خود پناه داد.
ارتشبد حسن طوفانيان نيز در خاطرات خود نقل مي‌كند:
"وقتي كه هند و پاكستان با هم جنگ كردند، شاه مرا احضار كرد و گفت: طوفانيان! فوراً سوار هواپيما شو و برو قرارگاه جنگي پاكستان و هر كمكي مي‌تواني به پاكستان بكن."
وي در جاي ديگر مي‌گويد:
" اگر تشخيص مي‌دادم كه الان در بلوچستان نزاع است و پاكستان مي‌تواند جنگ بكند، چهار تا هلي‌كوپتر به آن مي‌دادم، چهار تا هواپيماي سي 130 مي‌دادم. خودم خريده بودم ولي (مطلب را) منتقل مي‌كردم به اعليحضرت و مي‌گفتم كه پولش را از آنها نگير. صد تا اتوبوس مي‌دادم به پاكستان و پولش را نمي‌گرفتم. يا اين كه وزير دفاع پاكستان مي‌آمد پيش من و شاه، سپس صد ميليون دلار (به دستور شاه) بلاعوض به او مي‌دادم."

حمايت از حكومت سومالي
در نبرد با اتيوپي
شاه در سال 1356، اقدامات خود را به شاخ آفريقا نيز تسرّي داد و با هماهنگي آمريكا اقدام به ارسال تجهيزات نظامي براي ژنرال زياد باره (حاكم سومالي) كرد تا وي را در برابر اتيوپي كه رژيم آن تحت حمايت شوروي بود، ياري دهد.
مايكل لدين و ويليام لوئيس در كتاب خود در اين باره مي‌نويسند:
"شاه به شدت از بابت بي‌تصميمي و تزلزل دولت كارتر در قبال رويدادهاي شاخ آفريقا نگران شده بود. شاخ آفريقا همان منطقه‌اي است كه سومالي بر اثر سياست نادرست آمريكا، برانگيخته شد تا بر ضد اتيوپي دست به اقدام نظامي بزند و زماني كه اتيوپي به جنگ با سومالي برخاست، آنگاه آمريكا عاجزانه از ايران خواستار ارسال تسليحات به سومالي شد."

حمايت از حكومت‌هاي مراكش و زئير
رژيم شاه از ملك حسن دوم (پادشاه مراكش) در نبرد با چريك‌هاي جبهه پوليساريو كه براي آزادي منطقه صحراي غربي مبارزه مي‌كردند، پشتيباني و حمايت مي‌كرد.
شاه همچنين از حكومت زئير در مبارزه با استقلال‌طلبان ايالت شابا، حمايت مي‌كرد.

ژاندارم منطقه، حامي منافع آمريكا و غرب
ارتشبد فردوست در مورد تبعيت شاه از دستورات آمريكا در سياست خارجي اظهار مي دارد:
"در سياست خارجي و به‌خصوص سياست منطقه‌اي، دكترين اجرا شده توسط محمدرضا، تبعيت كامل از دستورات آمريكا و انگليس بود. در خاورميانه نيز محمدرضا رسماً عنوان "ژاندارم منطقه" را دريافت كرد و به اين عنوان افتخار مي‌نمود.

به نقل از كتاب: ردپاي 60 سال خيانت و جنايت - روايتي مستند از دخالت ها و جنايات آمريكا در ايران 1332-1392
تاليف: كامران غضنفري
منبع : روزنامه كيهان   شماره 20722  چهارشنبه 7 اسفند 1392- صفحه6

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر