بنر سایت
 
1399/9/19 چهارشنبه
آیت الله محمد یزدی،مبارز و زندانی سیاسی قبل از انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفتآیت الله محمد یزدی ، مبارز و زندانی سیاسی قبل از انقلاب اسلامی دار فانی را وداع گفت.

این عالم برجسته ، مبارز و زندانی سیاسی قبل از انقلاب اسلامی، یار امام و رهبری امروز بر اثر بیماری و کهولت سن در سن 89 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. آیت الله محمد یزدی در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در خانواده‏ ای متدین و ارادتمند به خاندان پیامبر،در اصفهان چشم به جهان گشود. در جوانی پس از گذراندن دروس سطح به قم آمد و از محضر آیات عظام چون بروجردی، اراکی و امام خمینی (ره) بهره برد. سخنرانی‌ها و افشاگری‌های فراوان در شهرهای مختلف از جمله فعالیت‌های ایشان قبل از انقلاب اسلامی ایران بود که منجر به تبعید به شهرستان های اسلام آباد غرب و بندرلنگه وهمچنین زندانی شدن وی در چندین نوبت از جمله در بازداشتگاه کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک (محل کنونی، موزه عبرت ایران) به تاریخ 5 مرداد 1357 شد.
ریاست سابق قوه قضاییه،عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو سابق شورای نگهبان، نماینده استان قم در مجلس خبرگان رهبری، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه از جمله مسئولیت های ایشان بود.

در ادامه برخی از اسناد و گزارشات ساواک پیرامون مرحوم یزدی ارائه می شود:

اسامی تعدادی از فعالین قیام 19 دی 1356 شهر قم که به نقاط مختلف تبعید شدند

2. شیخ محمد یزدی فرزند علی شناسنامه شماره 23532 متولد 1310 اصفهان شغل واعظ

کمیسیون با توجه به اظهارات ریاست شهربانی و نماینده نخست وزیری هر یک از افراد مشروحه فوق را به اقامت اجباری به مدت سه سال در شهرهای زیر محکوم نمود.
- شیخ محمد یزدی فرزند علی محکوم به سه سال اقامت اجباری در بندر لنگه

 


بولتن ویژه
درباره: طرفداران خمینی

    در اجرای اوامر صادره در زمینه تار و مار نمودن طرفداران خمینی، با استفاده از فرصتی که بر اثر اختلاف آن‌ها با هواداران گلپایگانی به دست آمد  به استحضار می‌رساند: نسبت به شناسایی عناصر مذکور و جمع‌آوری مدارک مستند علیه آنان اقدام و تا این تاریخ تعداد چهار نفر از این افراد توسط کمیته مشترک ضدخرابکاری در تهران و مشهد و نیز چهار نفر دیگر از آن‌ها توسط ساواک شهرستان قم دستگیر و بازداشت شده‌اند.
اقدامات در زمینه شناسایی سایر افراد مورد نظر ادامه یافته و تعداد 26 نفر دیگر شناخته شده‌اند که ضمن هواداری از خمینی مبادرت به تحریکاتی در شهرستان قم می‌نمایند. دستگیری این عده به علت شرایط خاصی که از نظر مذهبی در قم وجود داشته قبلاً به مصلحت تشخیص داده نشده بود، لیکن اکنون با استفاده از فرصت و این‌که پیش‌بینی‌های لازم از جهت جلوگیری از تشنجات احتمالی صورت گرفته و به شهربانی کل کشور توصیه گردیده که با تقویت شهربانی شهرستان قم آمادگی کافی برای مقابله با وقایع و تحریکات عناصر ناراحت و متعصبین مذهبی را داشته باشد، تصمیم بر آن است که در صورت استقرار اراده سنیه مبارک ملوکانه، اقدام به تبعید تدریجی این افراد از منطقه قم و اعزام آنان به مناطق مختلف و دوردست کشور گردد.
با تقدیم فهرست اسامی 26 نفر افراد مورد نظر با شرح مختصری از سوابقشان مستدعی است اوامر مبارک را در این زمینه ابلاغ فرمایند.
18ـ محمد یزدی فرزند علی: در سال 51 به اتفاق عده‌ای از طلاب ناراحت با مراجعه به منازل مراجع دینی، خواسته به عنوان اعتراض به احکام صادره در مورد محکومین گروه‌های برانداز مذهبی کلاس‌های درس حوزه علمیه قم را تعطیل نماید که به همین علت بازداشت گردیده است.
 
  همچنین در در صورت اسامی وعاظ ممنوع‌المنبر در ماه مبارک رمضان سال 1393هجری قمری 1352هجری شمسی
شماره 53محمد یزدی      فرزند علی                         قم، کنگان بندر لنگه


 


اسامی و سوابق 25 نفر از روحانیون انقلابی در سال 1357

 گزارش
از: 312
محترماً به استحضار می‌رساند
لیستی از طریق دفتر تیمسار ریاست ساواک ارسال و به فرموده مقرر شده درباره افراد مندرج در لیست مزبور بررسی و هر کدام استحقاق ارفاق دارند، مورد ارفاق قرار گیرند. به شرح زیر وضعیت افراد مذکور به استحضار می‌رسد. مستدعی است اوامر عالی را ابلاغ فرمایند.

شماره 13- محمد یزدی معروف به خیرخواه یزدی فرزند علی شغل واعظ
نامبرده بالا یکی از روحانیون ناراحت و افراطی شهرستان قم می‌باشد که به اتهام تحریک مردم به اغتشاش و انجام تظاهرات خیابانی طبق رأی کمیسیون امنیتی اجتماعی شهرستان مذکور به سه سال اقامت اجباری در شاه‌آباد غرب محکوم گردیده است.

 

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر