چهره های ماندگار
1392/4/20 پنجشنبه
شهيد محمد كچويي

محمد كچويي فرزند رمضان به سال 1329 در حاجي‌آباد قم به دنيا آمد. تحصيلات خود را تا ششم ابتدايي ادامه داد اما به دليل شرايط بد اقتصادي خانواده به كار در بازار روي آورد و شاگرد مغازه (كارگاه) آلبوم‌سازي شد. پس از چندي وارد حرفه صحافي شد و براي خود مغازه‌اي تهيه كرد. او با شركت در محافل و جلسات مذهبي و حضور در محافلي نظير جلسات و درس آيت‌الله خامنه‌اي در هيئت انصار‌الحسين و شركت در كلاسهاي درس عربي هيئت مكتب‌القرآن، با عناصر مذهبي و مبارز آشنا شد و به فعاليتهاي سياسي و مبارزاتي روي آورد.
در 24 تير ماه 1351 توسط ساواك دستگير شد. كچويي در دادگاه به يك سال حبس تأديبي محكوم شد. وي پس از آزادي ارتباط خود را با گروههاي فعال و مبارز حفظ كرد و در آذر ماه 1353 به دليل همين ارتباطات و پشتيباني‌ها و نيز نقل و انتقال پيغام‌هاي عزت شاهي دوباره دستگير شد. او اين بار در دادگاه به دليل تكرار جرم به حبس ابد محكوم گرديد و در تغييرات سياسي كشور، در سال 1356 از زندان آزاد شد.
او با پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل كميته استقبال در مدرسه رفاه مسئوليت انتظامات را به عهده گرفت و پس از تخليه مدرسه، مسئوليت زندان اوين را پذيرفت. پس از اين كه فرج‌الله سيفي كمانگر معروف به كمالي از شكنجه‌گران بي‌رحم كميته مشترك ضد خرابكاري دستگير شد، كچويي در دادگاه محاكمه وي حاضر و از شكنجه‌هايي كه توسط كمالي و ديگر شكنجه‌گران بر روي او اعمال شده بود اين‌گونه مي‌گويد:
«از سال 51 كه دستگير شدم، يك مدتي در زندان قزل‌قلعه بودم و بازجويي‌هايم را پس داده بودم. در زندان اوين به دست حسيني، عضدي و ازغندي پذيرايي مفصلي شده بودم. كمالي هميشه كفش‌هاي نوك‌ تيز مي‌پوشيد و مست هم بود. با نوك كفش‌هايش به ساق پاي من مي‌زد. او از بس با نوك كفشش به ساق پاي من زده بود، عصب‌هاي قسمت زانو به پايين من آسيب ديده و هنوز هم كه هنوز است پاهايم درد مي‌كند. اينها سلول هشت را كرده بودند اتاق شكنجه و آن قدر سر و صداي شكنجه شدگان زياد بود كه ما شكنجه خودمان يادمان رفته بود. شب و نصف شب هميشه صداي شكنجه شدگان به گوش مي‌رسيد».
سرانجام در هشتم تيرماه سال 1360 به دست كاظم افجه‌اي كه تحت تأثير محمدرضا سعادتي از رهبران سازمان مجاهدين خلق (منافقين) بود ترور شد و به شهادت رسيد.

منابع:
انتشارات سوره مهر، كتاب خاطرات عزت شاهي
موزه عبرت ايران، كتاب شكنجه‌گران مي‌گويند، ص 264.

تمامی حقوق برای موزه عبرت ایران محفوظ می باشد .

www.ebratmuseum.ir