1393/8/7 چهارشنبه
تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و وقوع انقلاب دوم

درمیان حوداث بعد از انقلاب تسخیر لانه جاسوسی آمریکا که از سوی امام راحل انقلاب دوم لقب گرفت جایگاهی عظیم در تاریخ انقلاب اسلامی پیدا کرد این واقعه نقش مهمی در قطع ریشه های استکبار در ایران و پایان دادان به سلطه آمریکا بود تسخیر این مرکز جاسوسی نه تنها در ایران اثرگذار بود بلکه تأثیرات جهانی آن را شاهدیم.
این حرکت ضد استکباری که منجر به تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران و گروگانگیری جاسوسان دیپلمات نمای کاخ سفید شد، تنها یک حادثه سیاسی در حد تعطیل شدن سفارتخانه یک کشور در کشور دیگر نبوده و بلکه آغاز تحول عمیقی بود که در خاورمیانه و در سطح جهان در جهت عریان ساختن ماهیت پنهان شده زمامداران واشنگتن و گردانندگان سیاست خارجی امریکا به وقوع پیوست. از این رو توجه به ابعاد و پیامدها و همچنین گستره ملی و بین المللی آن از اهمیت ویژه ای در تاریخ انقلاب اسلامی برخوردار است.
با پیروزی انقلاب اسلامی، باران توطئه ها باریدن گرفت. شیطان بزرگ با دخالت های آشکار و پنهان سعی در ایجاد جریان های انحرافی درنهضت داشت. به همین جهت بیانات قاطع امام خمینی(ره) علیه ابرقدرت‌ها و بویژه آمریکا، خصوصا به هنگام  ورود شاه به آمریکا فرمان مقابله را به تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی صادر می نمود. در چنین شرایطی با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا، از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند. در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها، به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت.
پس از تسخیر سفارت، دانشجویان که خود را «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» می نامیدند با صدور بیانیه ای به تشریح علل و انگیزه های خود و چگونگی این اقدام انقلابی پرداختند. در یکی از بیانیه های آمده است:" ما دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از موضع قاطعانه امام درمقابل آمریکای جنایتکار؟ به منظور اعتراض به دسیسه های امپریالیستی و صهیونیستی سفارت جاسوسی آمریکا در تهران را به تصرف در آوردیم تا اعتراض خود رابه گوش جهانیان برسانیم ."
به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و با شعار "بعد از شاه نوبت آمریکاست" از حرکت دانشجویان حمایت نمودند. امام خمینی(ره) نیز در پیامی این حرکت را «انقلاب دوم» و بزرگتر از انقلاب اول نامیدند. 
علل  تصرف سفارت آمریکا:
 علل بسیاری برای این اقدام دانشجویان پیرو خط امام برشمرده اند که برخی از آن عبارتند از:
1- تبدیل سفارت به مرکز جاسوسی ( اسناد ومدارک فراوانی دراین رابطه موجود است که درجای خود قابل طرح و بررسی است )  
2- تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران
3- حمایت دانشجویان از مواضع ضد استعماری رهبرانقلاب اسلامی
4- پناه دادن به شاه مخلوع و حمایت از وی
5- اعتراض به عملکرد دولت موقت با توجه به مواضع غیر انقلابی و بعضاً متعارض با انقلاب (که کم و بیش به سمت غرب گرایش می یافت)

یکی از پیامدهای عمده این حرکت انقلابی دانشجویان "در واقع تیر خلاص دولت موقت بود به بیان دیگر درنتیجه این اقدام انقلابی قدرت متزلزل دولت موقت رو به افول گذاشت و همگام با آن اساس همکاری های استراتژیک ایران و ایالات متحده فرو پاشید "
مهندس مهدی بازرگان نخست وزیر دولت موقت دو روز بعد از این واقعه از سمت خود استعفا داده و مورد پذیرش حضرت امام(ره) قرار گرفت. با تغییرات جدیدی که از این پس در شورای انقلاب به وقوع پیوست عمر نیروهای  لیبرال هم در اداره جمهوری اسلامی به صورت رسمی پایان یافت. افزون برآن، این رویداد موجب شفاف شدن مواضع بسیاری از گروهها و افراد مدعی شد. همراهان انقلاب و امام، نیروهای ارزشی و اصولگرا این حرکت دانشجویان را مورد تأیید قرارداده از آن حمایت کردند و در مقابل سردمداران دولت موقت، نیروهای چپ، لیبرالها این اقدام را با اصول و شرایط  بین المللی مغایر دانسته و از این عمل انقلابی انتقادنمودند.  
" شاید مهمترین اثر تسخیر لانه جاسوسی را بتوان تثبیت خط امام دانست که به دنبال شفاف شدن مواضع نیروها و گروههای مختلف صورت گرفت. این مسئله از دوجنبه قابل بررسی است یکی تأمل برحال و هوای آن روز جامعه ایران و هضم این مسئله که نیروهای اصیل و طرفدار انقلاب برای پیشبرد اهداف خود با چه مشکلاتی روبرو بوده اند و تسخیر لانه جاسوسی چگونه موجب حل این مشکل شد. دیگری نقل آن بخش از اسناد لانه جاسوسی است که در آنها به بررسی عملکرد امام (ره) و نیروهای اصولگرا پرداخته است و ارادت آنان به انقلاب و مخالفت حقیقی این گروهها با آمریکا رانشان می دهد امری که موجب ارتقا ء جایگاه این بخش از نیروهای سیاسی در جامعه ایران شد و تاکنون ادامه پیدا کرده است. "
این حرکت دانشجویان معترض، که موجب شده بود آمریکا تمام  وجهه خود را نه تنها در ایران که در سراسرجهان از دست بدهد خشم آمریکایی ‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال طلب و آزادیخواه بودند، دست به یکسری اقدامات بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند. از آن جمله، فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر، اما پس از بی ثمر ماندن آنها، به اقدامات جدی ‌تری روی آوردند.
تسخیر سفارت آمریکا و گروگان گیری آمریکایی های درون سفارت، به زعم برخی از سیاستمداران آمریکایی ناشی از ضعف سیاست خارجی کارتر بوده و سولیوان آخرین سفیر این کشور در تهران از این رویداد به عنوان " آغاز یک دوران تحقیر ملی در تاریخ آمریکا که نظیر آن دیده نشده یاد می کند." و انتقام ملتی که در جریان تحمیل کاپیتولاسیون درسال 1343تحقیرشده بود.
قطع رابطه سیاسی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران از دستاوردهای مهم اشغال لانه جاسوسی است آمریکا در20 فروردین 1359 رابطه سیاسی خود با ایران را قطع و دست به یک سری توطئه نافرجام علیه انقلاب اسلامی زد. از جمله حمله نظامی به طبس، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، تحریم اقتصادی و بلوکه کردن اموال و دارایی های ایران و اقدامات دیگری که هنوز پس از سالها ادامه دارد. اگر چه این قطع رابطه به خودکفایی اقتصادی و تولید ملی تا حد بسیاری کمک کرد.
سخن پایانی :
برای ایران و ایرانیان تسخیر لانه جاسوسی گامی  بلند در جهت حراست از انقلاب اسلامی و استیفای حقوق پایمال شده مردم است. در این مسیر 444 روز بیش از 50 نفر از کارکنان سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام(ره) در اقدامی بزرگ و بی نظیرنه فقط در سطح کشور بلکه در سطح منطقه و جهان، به گروگان گرفته شدند و همه اخبار جهان و رسانه ها تحت الشعاع این رویداد بود.
تسخیر لانه جاسوسی باعث شد فعالیت های جاسوسی و خرابکارانه سفارت آمریکا که سعی در تخریب اوضاع کشور به زیان نیروهای اصیل انقلابی داشت متوقف گردد. افشای اسرار سفارت موجب شد تلاشهای سی ساله دولت آمریکا و سازمان سیا به منظور نفوذ در جامعه ایرانی و استخدام نیروهای مناسب برای بهره برداری در زمان مطلوب نقش بر آب شود. علاوه براین بسیاری از اسرار و ارتباطات سازمان سیا با سازمانهای جاسوسی دیگر و شگردهای خاص این سازمان ها افشا گردید در نتیجه این افشاگری ها سیستم و نظام اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در منطقه تا حد زیادی مختل گردید از جمله اقدامات مهم و مضر خرابکارانه آمریکا در جهت تضعیف وحدت ملی، فعالیتهای سازمان اطلاعاتی این کشور در استان کردستان بود که موجب  اقدامات تجزیه طلبانه در این بخش ازکشور شتاب بیشتری به خود گیرد.
سرانجام با انعقاد قرارداد الجزایر موضوع پرونده گروگانهای آمریکایی بسته شد و همزمان با روی کار آمدن دولت جدید جمهوری خواه در آمریکا گروگانها به سرزمین خود بازگشتند.
اگرچه آمریکا به عهد و پیمان خود در قرارداد الجزایر عمل ننمود و نشان داد روح استکباری و تجاوز و تعدی در ماهیت حاکمیت آمریکاست  و ملت ما بابت این پیمان شکنی مجدد همچنان نسبت به اظهارات دوگانه و چند گانه ایالات متحده با تردید می نگرد و مواد اجرا نشده قرارداد مزبور همچنان جزو مطالبات جمهوری اسلامی از آمریکا بشمار می رود.


 
- تسخیر لانه جاسوسی آمریکا : علل، روند و پیامدها ، مرتضی شیرودی ، تهران : فصلنامه پیام شماره 85 ص 130
  - تسخیر لانه جاسوسی آمریکا : علل، روند و پیامدها ، مرتضی شیرودی ، تهران : فصلنامه پیام شماره 85 ص 130
  -انقلاب دوم ، بررسی واقعه تسخیر لانه جاسوسی ، احمد رضا شاه علی ، فصلنامه اندیشه و تاریخ سیاسی ایران معاصر، سال چهارم ، شماره 38، آبان 1384ص72
  - تسخیر لانه جاسوسی آمریکا : علل، روند و پیامدها ، مرتضی شیرودی ، تهران : فصلنامه پیام شماره 85 ص 132

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر