1392/9/5 سه‌شنبه
آيت‌الله سيد عبدالحسين دستغيب
       آيت‌الله سيد عبدالحسين دستغيب به سال 1292 شمسي در شيراز به دنيا آمد. دروس مقدماتي و سطح را در زادگاهش فرا گرفت و براي ادامه تحصيل، در سال 1314 راهي نجف اشرف شد. پس از بهره‌گيري از محضر درس آيات عظام سيد ابوالحسن اصفهاني، شيخ كاظم شيرازي و ميرزا علي‌آقا قاضي در سن 24 سالگي به درجه اجتهاد نائل آمد. سپس به شيراز بازگشت و در مسجد جامع عتيق شيراز به اقامه جماعت و نشر احكام الهي پرداخت.
با آغاز نهضت امام خميني (ره) يكي از پيشگامان مبارزه در استان فارس بود. او دو بار در سال‌هاي 42 و 43 دستگير و در بازداشتگاه قزل قلعه تهران زنداني شد. در آستانه انقلاب اسلامي، دو روز پس از فاجعه 17 شهريور 1357، مأمورين ساواك شبانه به منزل وي هجوم برده و او را در حالي كه بيمار بود، بازداشت و روانه زندان كميته مشترك ضد خرابكاري نمودند. وي پس از تحمل چهل روز بازداشت و بازجويي‌هاي طاقت‌فرسا، از زندان آزاد و در ميان استقبال پر شور مردم به شيراز بازگشت. وي پس از پيروزي انقلاب، به عضويت مجلس بررسي نهايي قانون اساسي درآمد و نمايندگي امام در استان فارس و امام جمعه شيراز را بر عهده داشت.
آيت الله دستغيب در روز جمعه 20 آذر 1360 هنگام عزيمت به مصلاي نماز جمعه، به دست يكي از عناصر سازمان مجاهدين خلق (منافقين) به شهادت رسيد.
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر