1392/5/3 پنجشنبه
آيت‌الله صادق خلخالي
آيت‌الله صادق خلخالي فرزند يدالله در سال 1305 ش در گيوي از توابع خلخال ديده به جهان گشود. پس از اخذ ششم ابتدايي جهت تحصيل علوم حوزوي به اردبيل رفت و در مدرسه حاج ملاابراهيم مشغول تحصيلات ديني شد. پس از يك سال به دستور پدرش، راهي حوزه علميه قم شد. از همان آغاز با شهيد حاج آقا مصطفي خميني آشنا و هم مباحثه شد. بعد از تكميل تحصيلات مقدماتي و سطح به درس خارج پرداخت.
اساتيد برجسته وي عبارتند از آقايان: عباسعلي نجف‌آبادي، شيخ علي پناه اشتهاردي، عبدالجواد اصفهاني، مجاهد تبريزي، حجت، بروجردي، علامه طباطبايي و امام خميني (ره).
با شروع نهضت امام خميني (ره) مبارزات خود را آغاز و در طي اين دوران چندين بار دستگير، زنداني و تبعيد شد.
وي با پيروزي انقلاب اسلامي در سمتهاي مختلفي انجام وظيفه نمود. آيت‌الله خلخالي پس از عمري مجاهدت در سال 1382 ش دار فاني را وداع گفت.
 
بسم‌الله الرحمن الرحيم

بعد الحمد والصلوه انّ ‌الحيوه عقيده و جهاد

پرواضح است كه زندگي عبارت از بيان عقايد و دارا بودن عقيده است و كسي كه در نيل به هدف مقدس مبارز نباشد نمي‌شود او را زنده ناميد و زندگي او هم زندگاني و حيوه ناميده نخواهد شد. بنابراين كسي كه بخواهد زنده باشد و يا اجتماعي بخواهد جاودان باشد بايد پيرو عقيده بوده و در راه آن جهاد و مبارزه كند و الا انسان بي عقيده و هدف واجتماع بي‌مرام و مسلك را نمي‌شود فرد زنده و اجتماع جاودان ناميد. از بزرگان دين به ما رسيده كه زندگاني در زير
سايه شمشير زندگاني است و بهترين مردم آن كسي است كه ممسك عنان فرس خود باشد و در هر جا انقلابي مشاهده كند براي رسيدن به آن جا خود را آماده پرواز كند و اگر اين معني در باره او ممكن نشد چند رأس گوسفند براي خودش تهيه كرده و در دامنه كوهي عمر خودش را به آخر برساند . آري چنين است بدون حس و شرف در هر جاي عالم براي انسان دست مي دهد
لكن زندگاني با حريت و آزادي وشرف فعلاً بجز در گوشه‌هاي تاريك زندان‌ها براي افراد آزاد و با حس ميسر و ممكن نخواهد بود. روي همين اصل با جمعي از بزرگان علماء و خطباء تهران و ساير شهرستان‌ها كه از فروغ آنها استفاده‌ها مي‌شد و حجب تاريكي و ظلمات با بيان و زبان آنها در شرف برچيدن بود، پاي به زندان عشرت‌آباد و بعد از آن به زندان موقت شهرباني كشيده شد و فعلاً هم تكليف ما معلوم نيست، لكن چيزي كه مايه سرور و رفع همه كسالت ها است وجود علماء اعلام وحجج اسلام است كه از جمله آنها دانشمند محترم جناب آقاي آسيد ناصر صدري مي‌باشد كه حقاً از كمال ذات نفسانيه و مقاما ت برجسته ايشان مستفيض مي‌شويم. اميد است كه همين زندان كه در واقع مكتب جبري است براي فهميدن و درك حقايق پايه از براي مودت و الفت اين جمع باشد تا بتوان در سايه اتفاق دست اجانب را از مملكت اسلامي ايران كوتاه كرد.

14 صفر المظفر 1383
صادق خلخالي
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر