1392/5/1 سه‌شنبه
حجت الاسلام و المسلمين مصطفي رهنما

حجت الاسلام و المسلمين مصطفي رهنما فرزند عبدالحسين در سال 1304 در كرمانشاه متولد شد.
وي تحصيلات خود را درحوزه‌هاي علميه قم، كربلا و نجف به پايان رساند. فعاليت مطبوعاتي را از سال 1323 آغاز و در سال 1329، مجله «حيات مسلمين» را منتشر نمود.
مدتي با روزنامه و نشرياتي چون كيهان ، اكونوميست ، مهر ايران، نداي حق، طوفان شرق، اقدام، پرچم اسلام، آيين اسلام و روشنفكر همكاري داشت.
رهنما در دهه 1330 ، جمعيت «مسلم آزاد» را تأسيس كرد كه پس از كودتاي 28 مرداد 1332 تعطيل شد. در سال 1357 بار ديگر اين جمعيت فعاليت خود را به دفاع از فلسطين و نهضت‌هاي اسلامي آغاز نمود.
وي علاوه بر دستگيري در ماجراي قيام پانزده خرداد، چندين‌بار ديگر نيز دستگير و زنداني گرديد.


 
هوالاكبر

 انّ‌الدين عندالله الاسلام

 جمله قرآني بالا در سوره آل عمران ، آيه نوزدهم قرار دارد و تصريح مي‌كند كه دين بر حق و منحصر به فرد در سرتاسر جهان فقط دين اسلام است و دنبال آيه چند قسمت است كه همان آيه اضافه مي‌كند : «و مااختلف الذين اوتوا الكتاب الاّ من بعد ما جائهم العلم» . يعني اسلام كه آمد يهود و نصارا مخالفت با آن را آغاز كردند و اين مخالفت را وقتي شروع كردند كه حق آشكار شده بود وبه درستي اسلام علم پيدا كرده بودند.

 آنگاه در آيه 85 همين سوره اضافه مي‌كند و من يبتغ غير الاسلام ديناً فلن يقبل منه و هو في‌الاخره من‌الخاسرين. يعني و هر كسي كه غير از دين اسلام را براي خود دين قرار دهد هيچوقت از وي پذيرفته و مقبول نخواهد شد و در آخرت و محشر از زيانكاران خواهد بود.

 عليهذا در زمان نبوت خاتم‌النبيين صلي‌الله عليه و آله و سلم كه تا روز محشر خواهدبود دين‌هاي سابق داراي ارزشي نيستند و فقط اسلام تصديق كرده است كه قبلاً دين بوده‌اند و بعداً هم منسوخ و هم تحريف شده‌اند و نمي‌شود اسم دين به آنها گذارد. چند سطر بالا را بعنوان يادبود براي هم‌زنجير عزيز جناب آقاي سيد مرتضي مرتضوي نوشتم.      

شيخ مصطفي رهنما
زندان موقت شهرباني
صفرالخير 1383
تير 1342

 

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ