1392/4/26 چهارشنبه
مرثيه‌هاي زندان قصر

كتاب «مرثيه‌هاي زندان قصر» اثر ديگري است كه به كوشش عليرضا اباذري و به همت موزه عبرت ايران تأليف و چاپ شده است.
در اين كتاب ابتدا تاريخچه مختصري از زندان قصر آمده و پس از آن به اشعار و مدايحي كه چند تن از روحانيون محبوس در زندان قصر در وصف حال ائمه معصومين عليه‌السلام و شهداي كربلا سروده‌اند پرداخته شده است.
در اين كتاب مي‌خوانيم:
« مصائب واقعة مسجد گوهرشاد منحصر به زماني محدود نبود، بلكه نوايي پس از وقفه‌اي دوباره به مشهد بازگشت و تا مدت‌ها آن را حربه‌اي در دست خود كرده بود و براي اخاذي از مردم، آنها را متهم به حضور در واقعة مسجد مي‌كرد تا رشوه‌اي بگيرد. اما گروهي كه در واقعه مسجد گوهرشاد نقش مهم و اصلي را ايفا كردند، روحانيت مشهد بودند و هزينه‌هاي زيادي نيز در اين راه متحمل شدند، زيرا بر اساس عقيده قيام كرده بودند و از هزينه‌هاي احتمالي آن واهمه نداشتند».
يا در جاي ديگر آمده است:
«توهين به زندانيان و خانواده‌هايشان، شايعه پراكني و ايجاد اختلاف در بين آنها، از بين بردن روحيه مقاومت و شكنجه‌هاي روحي از امور رايج در زندان بوده است. افزون بر آن انواع بزه و خلاف در زندان رايج بوده، به طوري كه قماربازي مرسوم بوده و خريد و فروش ترياك و سيگار كار روزمره بسياري از زندانيان بوده است. در كنار اين امر، سوء استفاده زندانبانان و رؤساي زندان از نيازهاي زندانيان را نبايد فراموش كرد. امري كه رشوه‌خواري را در بين آنها رايج كرده بود و براي يك نخ سيگار يا يك كتاب، برخي مواقع قيمت را به چند برابر آن مي‌رساندند».

گردآوري و تدوين: عليرضا اباذري


قطع: رقعي


قيمت :2000 تومان


سال انتشار: 1391

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ