بنر سایت
 
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
تازه های خبر
1397/9/25 يكشنبه
«زندانی دو دیکتاتور» منتشر شد

مدیر موزه عبرت ایران خبر داد:
مدیر موزه عبرت ایران در گفتگو با روابط عمومی این موزه ضمن اعلام خبر چاپ تازه‌ترین رُمان این موزه با عنوان «زندانی دو دیکتاتور»، گفت که موضوع محوری این رُمان، زندگی و مبارزات شهید «حسن حسین‌زاده موحد» است.
قاسم حسن‌پور این رُمان را گرته‌برداری مناسب و شایسته از زندگی و شخصیت این شهید دانست و گفت: «از آن‌جا که اغلب زندگینامه‌ها به لحاظ ماهیت و ویژگی این گونة ادبی، تنها به یک بُعد از زندگی شخصیت نظر دارند و به اصطلاح، روایتی تخت و خطی دارند، علیرغم ارزشمندی، به لحاظ ادبیت اثر، قادر نیستند در ردیف ادبیات (به مفهوم خاص) قرار بگیرند و به همین خاطر، زندگی شهدا به خاطر داشتن بسیاری از نکات مهم مورد نیاز نویسندگان مجرب برای خلق اثری ادبی، می‌توانند مورد استفادة بهینه در نگارش رُمان قرار بگیرند.»
مدیر موزه عبرت ایران دربارة مناسبت نشر این کتاب با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «از آن‌جا که شهید حسن حسين‌زاده یکی از مبارزین رژیم ستمشاهی بوده و در دوران جنگ تحمیلی نیز حضور چشمگیری داشته و از آزادگان بوده، موضوع این رُمان نیز طبیعتاً، علاوه بر ادبیات داستانی انقلاب اسلامی، به ادبیات دفاع مقدس نیز مرتبط می‌شود.»
حسن‌پور دربارة ویژگی‌های این اثر گفت: «به نظرم امروزه اکثر آثاری که در حیطة ادبیات داستانی خلق می‌شوند، از فقر سوژه و درونمایة ارزشمند رنج می‌برند، و این درحالیست که تاریخ معاصر کشورمان، مشحون از حوادث و شخصیت‌هایی است که می‌توانند دستماية خلق آثاری عمیق و تأثیرگذار باشند.» 
وی در ادامه، بیان داشت: در زندگی شهید «حسن حسين‌زاده موحد» همة این ويژگی‌ها وجود دارد. این‌که چه عاملی باعث شده تا ایشان به فعالیت سیاسی علیه رژیم ستمشاهی روی بیاورد و در 15 سالگی از سوی ساواک بازداشت شود و شکنجه‌ها، آزاد شدن‌ها و بازداشت‌ها تا پایان عمر پهلوی ادامه پیدا کند و در ادامه، با آغاز جنگ تحمیلی، داوطلبانه به جبهه برود و درنهایت اسیر شود و در اردوگاه 11 تکریت، خارج از فهرست صلیب سرخ بوده باشد، نکات قابل تأملی دارد که ذهن هر نویسنده‌ای را برای نگارش اثری قابل تأمل و مؤثر به مخاطبین دربارة این شخصیت مظلوم و برجستة کشورمان به خودش مشغول می‌کند.»
حسن‌پور در پایان، عنوان کرد: موزه عبرت ایران، اخیراً در رویکردی جدید، چاپ و انتشار رُمان و آثار مستند ـ داستانی با موضوع زندگی و شخصیت‌ مبارزان سیاسی شکنجه شده در کمیته مشترک ساواک و شهربانی رژیم ستمشاهی را آغاز کرده است. 
شایان ذکر است که این اثر در قالب رُمان، به قلم یوسف قوجُق در 208 صفحه از سوی موزه عبرت ایران منتشر شده است.
این نویسنده که دبیری جشنواره قلم زرین و داوری برخی از جشنواره‌های ادبی را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد، مولف بیش از سی عنوان رُمان و مجموعه داستان است که برخی از آن‌ها در جشنواره‌های مختلف تقدیر شده‌اند.
در بخشی از این رُمان می‌خوانیم:
صدايشان را که مي‌شنوم، چشم باز مي‌کنم. چشمم هنوز تار مي‌بيند. اول، پاية ميز را مي‌بينم و بعد دو نفري را مي‌بينم که صدايشان را شنيده‌ام. کنار در، پشت به من، پشت‌شان را داده‌اند به چارچوب در و صحبت مي‌کنند.
ـ وروجک هنوز دو ماهش نشده، ببين چه شکلي نيگاه مي‌کنه! عاشقشم!
بازجو دارد داخل کيف پولش را، نشان مردي مي‌دهد که جوان‌تر از خودش است. چشمم مي‌افتد به قاب عکس روي ديوار. عکسي از وليعهد نوجوان، رضا پهلوي است در يونيفورم نظامي، که لبخند مي‌زند. 
دهانم هنوز هم، طعم شوري و تلخي مي‌دهد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ