بنر سایت
 
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
پربیننده ترین
1396/8/3 چهارشنبه
آیت‌الله مهدوی کنی فقط در پی پیروی از خط مشی امام خمینی(ره) بود
مراسم بزرگداشت و آیین رونمایی از تندیس مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی، با حضور بیت شریف ایشان، زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، نویسندگان و محققین تاریخ معاصر و جمعی از دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) در محل موزه عبرت ایران برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی موزه عبرت ایران، همزمان با سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله مهدوی کنی و به یاد مجاهدتهای آن عالم مبارز، مراسم رونمایی از تندیس ایشان با حضور بیت شریف آن فقید سعید برگزار شد.


در این مراسم قاسم حسن‌پور مدیر موزه عبرت ایران گفت: هرچند که جریانهای وابسته به غرب برای تطهیر رژیم ستمشاهی تلاش می‌کنند، اما موزه عبرت ایران جنایات رژیم پهلوی را تازه نگه می‌دارد و برای نسل جوان به تصویر می‌کشد و با تکیه بر خاطرات انقلابیونی که در اینجا زندانی بوده‌اند توطئه‌های آنان را خنثی می‌کند.
وی افزود: در موزه عبرت ایران از دو ابزار به منظور آشنایی نسل‌ حاضر و نسل‌های آینده‌ساز با این قطعه‌ مهم از تاریخ معاصر استفاده می‌شود. ادبیات داستانی که با استفاده از آن خاطرات محبوسین زندان کمیته مشترک در قالب کتابهای جذاب و خواندنی به علاقمندان عرضه می‌شود، و هنر که از مصادیق آن استفاده از هنر مجسمه‌سازان، جهت ساخت تندیس بزرگان نظام که در اینجا زندانی بوده‌اند است تا به این وسیله خاطره آن‌ها زنده بماند.
در ادامه این مراسم عزت‌الله مطهری (شاهی) مبارز و زندانی سیاسی قبل از انقلاب گفت: شخصیت آیت‌الله مهدوی کنی بسیار بالاتر از آن است که من بخواهم راجع به ایشان صحبت کنم. از سال ۴۰ کم و بیش با آیت‌الله مهدوی کنی آشنایی داشتم و از صحبتهای ایشان استفاده می‌کردم.


وی با بیان این که آیت‌الله مهدوی کنی فقط در پی پیروی از خط مشی امام خمینی(ره) بود گفت: ایشان همیشه خود را پشت سر امام می‌دیدند. ما در روزگار جوانی افکاری مبنی بر انجام ترور و انفجار داشتیم، اما آیت‌الله مهدوی کنی صرفاً در جهت اسلام فعالیت می‌کردند؛ ما نیز بعد‌ها به این نتیجه رسیدیم که بعضی از کارهایمان درست نبود و اگر گفتار امام خمینی(ره) و بزرگانی چون آیت‌الله مهدوی کنی را رعایت می‌کردیم بهتر بود و بعضی مشکلات پیش نمی‌آمد و بعضی ضربات را متحمل نمی‌شدیم؛ در نهایت دیدیم کسانی که خواسته یا ناخواسته از امام جلو افتادند به انحراف کشیده شدند.
مطهری خاطرنشان کرد: آیت‌الله مهدوی کنی از ابتدای نهضت امام خمینی(ره) حضور مؤثر داشت. ایشان خودش به تنهایی یک جریان بود و تشکیلات ارتباطی داشت. ایشان در طول مدت حبس و زیر شکنجه‌های شدید هیچ‌گاه مقاومت خود را از دست نداد.
 وی افزود: آیت‌الله مهدوی کنی با وجود اینکه پس از انقلاب زحمات زیادی کشیدند از جهات اقتصادی و مالی از هر اتهامی مبرا بودند؛ ایشان بسیار ساده‌زیست بودند.
عزت شاهی با اشاره به مدت حضور آیت‌الله مهدوی کنی در کمیته انقلاب اسلامی گفت: در اوایل تشکیل کمیته انقلاب، جمع‌کردن روحانیون و سایر نیرو‌ها و ایجاد اتحاد و هماهنگی بین آن‌ها کار بسیار سختی بود، اما آیت‌الله مهدوی کنی به خوبی از پس آن برآمد. اگر ما در کمیته در مورد دستگیری‌ها و سایر مسائل اشتباهی داشتیم آیت‌الله مهدوی کنی با سعه صدر تحمل می‌کردند و ما بعد‌ها می‌فهمیدیم که حق با ایشان بود.
وی تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق(ع) نیز بسیار خوب عمل کردند و توانستند جوانان خوبی را برای نظام تربیت کنند.
همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام دکتر سعید مهدوی کنی فرزند آیت‌الله مهدوی کنی به ایراد سخنرانی پرداخته و عنوان داشت: در خاطرات مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی ذکر و بیان مبسوطی از آنچه در زندان بر ایشان گذشت وجود ندارد و از تمام مدت بیش از دو سال حبس ایشان چند خط بیشتر نقل نکردند. یک بار به ایشان گفتند: «تمام کسانی که در زندان کمیته مشترک بودند انسانهایی شقی بودند» ایشان پاسخ دادند: «نه اینطور نبود؛ در زندان کمیته مشترک به دلیل وجود زخمی که در پایم بود نمی‌توانستم استحمام کنم؛ یکی از زندانبان‌ها برایم آب گرم می‌آورد تا سرم را بشویم.»


وی در ادامه گفت: آیت‌الله مهدوی کنی خاطراتی از مدت حبس خود با زبان شوخی و طنز بیان می‌کردند. مثلا می‌گفتند: «حسینی شکنجه‌گر ساواک به من می‌گفت: پایت را بالا بیاور تا راحت‌تر شلاق بزنم و من به او می‌گفتم: اگر تو می‌خواهی بزنی پس خودت پایم را بالا بیاور» و یا اینکه نقل می‌کردند: «زمانی که منوچهری شکنجه‌گر ساواک من را کتک می‌زد من مرتباً آیه «ربنا افرغ علینا صبراً و ثبت اقدامنا» را می‌خواندم. یک بار منوچهری به من گفت: آشیخ این ربنا چیست که تو هی می‌خوانی؟ و من به او گفتم: تو کار خودت را بکن و من کار خودم را؛ من دعایم را می‌خوانم و تو هم کتکت را بزن!» در اواخر رژیم گذشته، منوچهری به آیت‌الله مهدوی کنی می‌گفت: «ما آخر نفهمیدیم تو چه کاره‌ای، اما همه جا اسمی از تو هست» که این نشان‌دهنده این است که آیت‌الله مهدوی کنی هیچگاه در بازجویی‌ها اطلاعات را فاش نمی‌کرد. ایشان همواره در مقابل فشار‌ها صابر و صبور بودند و ایستادگی بسیاری داشتند و همواره از امام و رهبر و انقلاب دفاع می‌کردند.
سیدمهدی طالقانی فرزند آیت‌الله طالقانی نیز در این مراسم گفت: من چند روزی را در اینجا محبوس بودم؛ برخی از جوانان فکر می‌کنند که این روایات اغراق‌آمیز است در صورتی که اینطور نیست و واقعاً این جنایات توسط عوامل رژیم پهلوی اعمال شد.


طالقانی درباره آیت‌الله مهدوی کنی گفت: در شبهای قدر آیت‌الله طالقانی در مسجد هدایت مراسم احیا برگزار می‌کرد، اما زودتر آن را به پایان می‌رساند تا به مراسم مسجد جلیلی برسیم و در آنجا آیت‌الله مهدوی کنی تا ساعت ۲ یا ۳ نیمه‌شب برنامه داشت.
در پایان این مراسم تابلوی تصویر تندیس آیت‌الله مهدوی کنی با حضور آقایان: دکتر علیمحمد بشارتی، عزت‌الله مطهری و سید محمود رضویان به حجت‌الاسلام دکتر سعید مهدوی کنی اهدا گردید و با صلوات بر محمد و آل محمد(ص) از تندیس ایشان رونمایی شد.


از دیگر برنامه‌های این مراسم قرائت شعری در وصف آیت‌الله مهدوی کنی توسط شاعر آیینی، آقای دکتر محمد عظیمی، و پخش نماهنگی از خاطرات دوران زندان آن عالم مبارز بود که مورد توجه حضار واقع گردید.
عكس هاي مرتبط :
فايل هاي مربوطه :
گزارش مراسم بزرگداشت و آيين رونمايي از تنديس مرحوم آيت‌الله مهدوي کني.pdf3.06 MB
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ